Biz Kimiz?

Asi Lejyonu, Star Wars kostümleri hazırlamaya gönül vermiş kişilerin oluşturduğu uluslararası bir Star Wars kostüm organizasyonudur. Benzer tutkuya sahip kostüm yaratıcılarının yetenek ve fikirlerini paylaşarak kostümler üzerinde araştırma, geliştirme yaptıkları bir topluluktur. Jedi’lar, asi pilotları, askerler, prensesler ve hatta Wookie’ler…hepsini kapsıyoruz…ve daha fazlasını istiyoruz.

Bizler iyi adamlarız!

Bizi iyi adamlar yapan nedir?

“İyi adam” kostümlerinin yanı sıra üyeler, dünya çapında gönüllü kostüm aktiviteleri ve yardım etkinlikleri ile kendi topluluklarına yönelik çalışmalar yapmaktadırlar. Star Wars kostüm etkinlikleri kişisel deneyimlerin yüz yüze paylaşıldığı geniş çapta toplulukların oluşmasını sağlamıştır.

Asi Lejyonu tarihçesi nedir? Nereden geldiler, ne kadar zamandır varlar?

RLlogoKurgusal Asi Birliği’nde olduğu gibi, Asi Lejyonu da 501. Lejyon’a karşılık olarak oluşmuştur. Yıllar içinde 501. Lejyon büyüyüp, dünyadaki hemen her bilim kurgu ve fantazi etkinliğinde varlıklarını göstermeye başlamıştı. Stormtrooper’lar, Sith Lordları, ödül avcıları, İmparatorluk subayları, hepsi imparatorluk kostümlerine olan sevgilerini bir araya gelerek göstermekteydiler.

Peki ya sayısız Jedi Şövalyesi, Asi Pilotları, Kraliçe Amidala, Han Solo, Wookie’ler? Onların kendi adlarını taşıyan bir kostüm grupları yoktu. Ve sonunda onlar da tıpkı Asi Birliği’nin yapmış olduğu gibi bir araya gelip kendi gruplarını oluşturdular. Bu hareketin öncüsü, bir asi pilotu olan Tony Troxell idi.

Asi Lejyonu ilk olarak 1999 ortalarında gözüktü. Kuruluşundan itibaren grup giderek genişledi. Birbirleriyle internet aracılığıyla iletişim kuran bu bir kaç düzine asi, 2001 yılında Star Wars topluluğuna bağlı resmi Asi kostüm grubunu oluşturdular. Üye sayıları giderek arttı ve dünya çapında varlıklarını göstermeye başladılar.

Tony ilk Lejyon Komutanı oldu, ilk yıllarda verdiği hizmetler, topluluğu bugüne getiren adımları oluşturdu. Daha sonra liderliği diğerlerine devretti, Star Wars’ta cumhuriyeti tekrar kurmaya çalışan asiler gibi Yönetim Konseyi’nin kurulmasında öncülük yaptı. Şimdiki Yönetim Konseyi ve Lejyon Komutanı her yıl yapılan oylamalarla üyeler tarafından seçilmektedir.

Anatolia Outpost ne zaman ve nasıl kuruldu?

anatolialogo

Star Wars efsanesindeki iyi karakterlerin yer aldığı bu uluslar arası kulübe Türkiye’den olan ilgi de elbette oldukça yüksekti, ancak bu kulübü Türkiye’ye taşımaya yönelik geçmişteki pek çok çaba ne yazık ki sonuçsuz kalmıştı.

Nihayetinde, YıldızSavaşları web sitesi ve 501. Lejyon Türkiye’deki hayranların profesyonel bakış açısı ve girişimleri ile Türkiye’de bir bölük oluşturulması için 2010 yılında ilk adımlar atılmaya başlandı, Asi Birliği logosundaki gizli ay-yıldız motifinin yansıtıldığı ve İstanbul Boğazı’nın resmedildiği logo, Asi Lejyonu konseyince büyük beğeni toplayarak kabul edildi ve başvurular onaylanarak Asi Lejyonu’nun kapıları, 6 Haziran 2011 tarihinde Türk Star Wars hayranlarına açılmış oldu.