Sıkça Sorulan Sorular

Sizlerden üyelik ve diğer süreçlerimizle ilgili sıklıkla gelen soruların cevaplarını bu sayfada derledik.

Eğer bunlardan başka sorularınız olursa bizimle her zaman yandaki menüden iletişime geçebilirsiniz.

Asi Lejyonu nedir?

Asi Lejyonu, 1999 yılında Star Wars hayranlarının kurduğu global bir kostüm kulübüdür. Asi Lejyonu’nun amacı Star Wars’un büyüsünü tüm dünyaya yaymak ve daha az şanslı olanlara yardım etmektir.

Disney ve Lucasfilm’in işbirlikleri için tercih ettiği resmi hayran topluluğudur.

501. Lejyon’un bir parçası mısınız?

Hayır. Ancak her ne kadar Asi Lejyonu 501.’in karşıtı olan resmi “iyi adamlar” olsa da genellikle birlikte çalışmaktayız. Ayrı gruplar olmakla birlikte pek çok üye her iki gruba da dahildir.

Lucasfilm/Disney’in bir parçası mısınız?

Hayır. Asi Birliği gönüllü bir hayran organizasyonudur. Bununla birlikte Lucasfilm/Disney bu lejyonu resmi asi kostüm grubu olarak tanımaktadır ve Asi Lejyonu fırsat oldukça pek çok resmi Lucasfilm/Disney çalışmalarına katılmaktadır.

Etkinliğime katılmanızı nasıl sağlarım?

Bunun için iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Etkinlik katılım koşullarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ne çeşit etkinlikler yapıyorsunuz?

Asi Lejyonu gösteri yürüyüşlerine katılır, toplantılarda görünür, hastanelerde çocukları ziyaret eder, eğitim ve bilim merkezlerine yürüyüşler ve daha pek çok çeşit etkinlikler yapar.

Lejyon, Star Wars ürünleri ile ilgisi olmayan ticari girişimlere ve iş tanıtımlarına katılmaz, politik ve dini işlere destek vermez.

Çocuğumun doğum günü partisinde gösteri yapar mısınız?

Asi Lejyonu genel olarak özel partilerde görünmez ancak ciddi rahatsızlığı olan çocuklar için yapılan ya da üyelerin kendi arkadaşlarının partilerine kostümlü katılması istisna olabilir. Kamuya açık etkinlikler, yardım amaçlı olmayan özel etkinliklere tercih edilir.

Kostüm, maske ya da aksesuar satıyor musunuz?

Hayır. Tüm kostümler ve aksesuarlar üyelerin el yapımı olup kamuya açık olarak satışta değildir.

Bir projem için kostümleriniz gerekiyor, ödünç almam ya da kiralamam mümkün mü?

Kostümlerimizi ödünç vermemiz ya da kiralamamız mümkün değildir. Projelerinize, ancak her üye kendi kostümünü giyerse (ve projenin içeriğine bağlı olarak) dahil olmamız mümkün olabilir.

Üyelik için istenenler nelerdir?

Asi Lejyonu belli sınırlar dahilinde eşit fırsatlar içeren bir kuruluştur. Katılmanız için en az 18 yaşında olmanız ve bulunduğunuz yerde yasal olarak reşit kabul ediliyor olmanız gerekir. Yasal zorunluluk nedeniyle Asi Lejyonu reşit olmayanları üye olarak kabul etmemektedir.

Star Wars filmlerinden ya da Genişletilmiş Evren’den bir “iyi adam”ı tanımlayan en azından bir adet film kalitesinde kostüme sahip olmanız gerekmektedir.

Bununla ilgili Rebel Legion web sitesinde Kostüm Standartları bölümünde ayrıntılı bilgiler bulunmaktadır.

Asi Lejyonuna nasıl katılabilirim?

Lejyon üyeliği için gerekenleri tamamladıktan sonra “Üyelik Başvurusu” formunu doldurmanız gerekmektedir.

Kostümü nerden temin edebilirim?

Malesef Lucasfilm lisanslı, yüksek kalitede kostümleri ticari olarak temin etmek mümkün değildir. Mağazalarda satılan Halloween tarzı kostümler genellikle kabul edilmemektedir. Bütün üyeler çoğunlukla daha deneyimli üyelerin yardımı ile kostümlerini kendileri yapmaktadırlar. Kostüm yapımı ile ilgileniyorsanız ve etkinliklere katılmak istiyorsanız Anatolia Outpost olarak bizim yardım ve tavsiyelerimize başvurabilirsiniz. Bunun dışında Rebel Legion web sitesinde bu konuda ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.

"X" ve "Y" firmasına ait kostümlerden alsam 501. Lejyon'a katılabilir miyim?

Seri olarak üretilip piyasada (buna eBay’de satılan kostümler de dahildir) satılmakta olan kostümler, çoğunlukla filmde kullanılan kostümlerle birebir olmadığı için üyeliğe kabul edilmemektedirler. Eğer Asi Lejyonu’na katılmak istiyorsanız markalı olarak satılan bu kostümleri satın almaktan kaçının ve mutlaka önce bize danışın.

Eğer kaza eseri bu kostümlerden birini satın aldıysanız ve yine de bu kostümle Asi Lejyonu’na katılmak istiyorsanız, bol miktarda modifikasyon yapmak zorunda kalacağınızı aklınızda bulundurmalısınız.

Genişletilmiş Evren kostümleri kabul ediliyor mu?

Evet, Lucasfilm onaylı en az üç adet materyale sahip kostümler kabul edilmektedir. Üçten daha az lisanslı kaynağa sahip kostümler mevcut üyenin 2. kostümü olarak kabul edilebilmektedir.

Kişinin kendi tasarımı olan kostümleri kabul ediyor musunuz?

Asi Lejyonu resmi lisanslı Star Wars karakter kostümleri üzerine odaklanmıştır ve tasarımlar bu lisanslı ürünlerden örnekler taşıyorsa kabul edilebilir. Bazı durumlarda hayranların kendi kurgu oyun karakterleri için tasarlamış oldukları kostümler, mevcut üyenin ikinci kostümü olarak kabul edilebilir.

Kostümüm Kostüm Standartları listesinde yer almıyor. Bu kabul edilmeyeceği anlamına mı gelir?

Hayır, kostüm standartları, kostümlerin tamamını kapsamamakta, genellikle daha fazla bilinen kostümlerin gerekliliklerini içermektedir. Kostümünüz listede yoksa Legion Membership Officer (LMO)’a e-mail ile başvurabilir ve kostümünüzün kabul edilebilirlik durumunu öğrenebilirsiniz: enlistment@rebellegion.com

Neler Kaynak olarak kabul edilir?

Oyunlar, çizgi romanlar, posterler, aksiyon figürler, kartpostallar ve diğer tüm lisanslı Lucasfilm ürünleri kaynak olarak kabul edilir. Wikipedia ve Wookieepedia’da yer alan makaleler mutlaka lisanslı ürünlerle karşılaştırılarak kontrol edilmelidir.

Başvurum reddedildi, ne yapabilirim?

Red mesajını okuyun. Kostümünüzü lejyon standartlarına uygun olarak nasıl geliştirebileceğiniz konusu mutlaka belirtilmiş olacaktır. Legion Membership Office (LMO)’ın görüşünü almanız gerekebilir: enlistment@rebellegion.com

Başka bir hayran kulübüne de üyeyim, sorun olur mu?

Sorun olmaz. Bir çok Asi Lejyonu üyesi diğer çeşitli hayran kulüplerine de üyedirler.

Neden 501. Lejyondaki gibi ID numaralarınız yok?

501. Lejyon üyelerinin her birinin kendilerine ait 4-5 rakamlı ID numarası vardır, örneğin TK-0421 gibi. Asi topluluğu 2001 yılında resmi olarak kurulduğunda ID numaraları vardı ancak 2002 başlarında bunu bıraktılar. Asi üyeleri ID numarasının isimsiz ve yüzü gözükmeyen karakterler barındıran 501. Lejyona daha uygun olduğu görüşündeler. Oysa ki Asilerin kişilikleri, adları ve yüzleri var. Bu konu yıllardır defalarca oylandı ve her seferinde üyeler ID numarası fikrine karşı oy verdiler.

Rebel Legion Forumuna kaydolmak için kaç yaşında olmalıyım?

En az 13 yaşında olmalısınız.

Lejyon üyesi olabilmek için kaç yaşında olmalıyım?

Dünya çapında yetişkin yani reşit olunan yaş bölgeden bölgeye değişmektedir. Bu nedenle üye olabilmek için en düşük yaş 18 olup, yerel yasalara göre daha da yukarı çıkabilmektedir. Bulunduğunuz yerin yasalarına göre reşit olma yaşı baz alınır ve hiç bir koşul altında bunun aksine hareket edilemez. Türkiye için reşit olma yaşı 18’dir.

Reşit olmayan ne demek?

Reşit olmayan, yasal olarak yetişkin sayılmayan demektir. Reşit olmayanlar davranış ve güvenliklerinden kendileri sorumlu olmazlar, gözetiminde bulundukları yetişkinler tarafından bu sağlanır.

Reşit olmayanları neden Lejyona almıyorsunuz?

Çünkü reşit olmayanlar yasal olarak kendilerinden sorumlu değillerdir. Reşit olmayan bir üye Asi Lejyonu’nun gerektirdiği sorumlulukları taşıyamaz ve yanlarında aileleri olmadan etkinliklere katılamazlar.

Bu, reşit olmayanların kostüm giyemeyecekleri ve etkinliklere katılamayacakları anlamına mı geliyor?

Tabii ki değil. Kostüm yapmak, giymek ve etkinliklere katılmak için yetişkin olmak zorunda değilsiniz.